« Tagasi

Nõo Reaalgümnaasiumi õpilasfirma Meemehed

Nõo Reaalgümnaasiumi 11. klassis õppivad noored tegid õpilasfirma „Meemehed".

Meemeeste taga on kolm Lõuna-Eesti noormeest: Rasmus Susi, Morris Tann ja Helmo Oja.

Rasmus ja Morris on erinevaid õpilasfirmasid teinud juba aastaid — see on saanud neile omamoodi hobiks. Ka sel aastal tahtsid nad midagi vinget korda saata ning võtsid kampa ka Helmo.

Noored ütlevad, et õpilasfirma tegemine on hindamatuks kogemuseks, mis annab juurde väga palju oskusi. Õpilasfirma on justkui pärisettevõte, kuid rahanumbrid on üldjuhul väiksemad, see on hea viis ettevõtlusteekonna alustamiseks.

 

Milliseid teadmisi õpilasfirma loomine on teile andnud, mida põnevat õppinud olete?

Oleme õppinud, kuidas oma toodet ja firmat arendada ning kliendile meeldida. Saime aasta jooksul olla ettevõtjad ja firma omanikud, kes täitsid ka tavalisi tööülesandeid. Töötasime koos ühiste eesmärkide nimel ning genereerisime palju erinevaid ja uudseid ideid. Oleme saanud teadlikumaks ja pädevamaks mitmetel aladel — turundus, tootearendus, raamatupidamine, firma juhtimine jne. Pidime hakkama saama ootamatute olukordadega (kuri klient laadal, suur tellimus, aga tooteid pole, kiired tähtajad). Klientidega suheldes ja erinevatel õpilasfirmade konkurssidel osaledes saime palju avalikult esineda. Võime pidada end üsna professionaalseteks müügimeesteks. Klientidega suheldes ja koostööpakkumisi tehes arenes meie suhtlemis- ja esitlemisoskus. Paranes ka pingetaluvus, sest pinget oli aasta jooksul palju. Samuti õppisime paremini aega planeerima.

Kas õpilasfirma loomine eeldab ka äriplaani ja kas olete saanud ettevõtte käivitamiseks rahalist tuge?

On tõesti levinud arvamus, et õpilasfirmat tehes on tingimata vaja äriplaani. Nii see tegelikult pole, kui on olemas idee, mida teha, oleks hea mõelda klassikalises äriplaanis olevatele küsimustele — kellele oma toodet/teenust pakkuda soovitakse, miks sa seda pakud ja kuidas sa toodad. Meemehed ei teinud ideed genereerides klassikalist äriplaani paberile, vaid uurisid, kas toode tasub end ära ja kui reaalne see ettevõtmine on. Rahalist tuge ei ole me otseselt saanud õpilasfirma tegemiseks. Alustades panime kõik firmasse võrdselt raha, mis on üsna jõudsalt siin töö tagajärjel kasvanud.

Millega on teie õpilasfirma puhul tegu?

Meemehed pakuvad uudset ja põnevat maitsemett. Toodete põhikomponendiks on mesi, mis on pärit Valgamaalt. Meele lisame omakorda erinevaid huvitavaid komponente, mis annavad meele uusi kasutusvõimalusi. Tootevalikuga on võimalik tutvuda meie veebilehel meemehed.ee.

Millest sai alguse idee „Meemehed"?

Idee sai alguse 2020. aasta suvel. Algselt oli plaanis avada mobiilne mokteiliputka (mokteil — alkoholivaba kokteil) —, millest pandeemia tõttu loobusime. Otsisime uuesti ideid, jõudsime tagasi kolme aasta taguse ideeni, kui kaks praeguse firma liiget tegid kaheksandas klassis minifirmat ning tootsid erinevaid meevõideid. Tundsime, et see ettevõtmine jäi poolikuks, justkui mingi eesmärk jäi saavutamata, ja nii otsustasimegi idee taas ellu äratada. Vaatasime „vana" idee kriitilise pilguga üle ning alustasime ajurünnakutega, otsustasime välja jätta või, et toote säilimisaeg oleks pikem. Seejärel uurisime — mis oleks selle toote juures see, mida teistel sarnastel toodetel pole. Tooteid valmistades panime paberile kirja kõik retseptid ning andsime valminud segu maitsele, konsistentsile ja välimusele hinnangu. Valmistatud tooteid testisid nii meie pereliikmed kui ka sõbrad, samuti püüdsime mõista, milliseid tooteid klient ostaks. Testimine kestis nädalaid, analüüsides saadud tagasisidet, valisime välja parimad maitsemeed. Tootetestimisel avastasime, et šokolaadimaitsega meest saab teha kakaojooki — meevõidest sai uudsete kasutusaladega maitsemesi.

Kus teie tooteid osta saab?

Mugavalt saab meie tooteid osta e-poest: meemehed.ee või sotsiaalmeediast maitsemee tellida. Käime ka paljudel laatadel ning ees on ootamas pannkoogifestival ja mitmed messid. Samuti leiab meie tooteid mitmete edasimüüjate juurest.

Kuidas on õpilasfirmal läinud, milline on klientide tagasiside ja kuhu edasi?

Õpilasfirmal on läinud hästi, aga alati saab paremini. Ühtegi negatiivset klientide tagasisidet meemehed saanud pole, ainult kiidusõnu ja soovitusi. Valgamaa ettevõtluskonkursil Nupp Nokib saime esikoha, oleme konkursi Välk kolme parima seas ning saime ka JA Eesti parima õpilasfirma võistluselt kõige kasutajasõbralikuma e-poe auhinna.

Meie järgmiseks eesmärgiks ongi osaühingu asutamine, kuna tellimusi äriklientidelt on juba praeguseks üsna palju — näeme oma ettevõttes potentsiaali.

Noormehed soovitavad kõigile pealehakkamist õpilasfirma loomisel ja mitte hirmu tunda, sest halvim, mis juhtuda saab, on kahjumiga lõpetamine, kuid see on kindlasti omamoodi õppetund.

Pildil: vasakult Helmo Oja, Rasmus Susi ja Morris Tann