« Tagasi

Roode talu aiandi õitemere saladus

Kõikidele Nõo kandi rohenäppudele teadaandmiseks! Meil lausa käeulatuses, Luke tänav 7 Nõos asub kohalik aiand, kus viies kasvuhoones sirguvad suvelilled, laiutavad uhked amplid, ootavad tomati- ja kurgitaimed ning kastide kaupa erinevad maitsetaimed. Õuealal püsikud. Nii nagu mina, ei ole ilmselt paljud teisedki silmanud, et elumaja taga ka kasvuhooned asuvad. Roode talu on oma tegemisi kenasti koduleheküljel valgustanud. Sealt nähtu andiski tõuke aiandisse kohale minna. Oma silm on kuningas!

Elupõline nõokas Triin Pala (39) on see pühendunud ja töökas looduseusku lillehaldjas, kes selles suures majapidamises koos oma ehituspuussepast kaasa Janariga toimetab. Tütred Romi (16) ja Rena (14) ning ema Tiia löövad samuti jõudumööda kaasa. Ettevõtmine ise on juba aastaid täie hooga kulgenud.

„Esimese kasvuhoone panime püsti 2010. aastal. Siis hakkasime laatadel ringi sõitma ja Tartu turul kauplema, kus meil on püsikoht."

Varasemas elus on Triin töötanud Nõo lasteaias ja Nõo lihatööstuses. Kuremaa Põllumajandustehnikumist sai ta põllumajanduskaupade tundmise ja turustamise teadmised.

„Kuremaalt leidsin ka elukaaslaseks Janari, kes õppis kaubanduse ja ärinduse erialal. Tema ongi minu peamine tugi, minusse enesekindluse süstija ja tagantutsitaja.

Roode talu on tegelikult täitsa olemas. See asub Riiviku külas, Kambja vallas. Olime koos vennaga kõik suved vanaema-vanaisa juures maal. Toimetasime lehmadega, hobustega. Kord tõin metsast sõnajala ja istutasin selle taluõue lõõskava päikese kätte. Aga see hakkas jõudsasti kasvama ja siis vanaema ütleski, et ma pean lilli kasvatama, lilled armastavad mind. Vanaema hingelisus ja loodusearmastus liigutas mind lapsepõlves väga. Oli juhus, kui ühest lõkkest millalgi taluõue suur mänd tulega pihta sai, siis vanaema lausa nuttis."

Kui me Triinuga mööda kasvuhooneid kulgeme ja lavatsitel laiuvat rohevälja hindame, jagab Triin oma töömeetodeid.

„Automaatset kastmissüsteemi meil ei ole. Kastan taimi kastekannuga. Mul on 200-liitrilistes tünnides erinevate väetissegudega veed. Ma tahan igale taimele eraldi peale vaadata, näha, kuidas tal läheb. Taimedel on oma hing, minu jaoks on nad elushinged." Sellepärast Triinu taimed nii ilusad ongi, et perenaine on neisse oma armastuse pannud.

Mis puutub kasvuhoonete kütmisse, siis siinkohal soovib Triin eraldi tänada oma naabreid, kes nende tossutamise on välja kannatanud.

Triin ei salgagi, et tööd on palju ja päevad pikad. Hingetõmbeaega praktiliselt ei olegi. Perenaine avaldab, et ca 60 sordi ringis tellitakse noortaimi kassettides. Osa lilli kasvatab ta ette seemnekülvidest.

Taimede turustamisele lisaks on aga Roode talu juba viis aastat kandnud hoolt selle eest, et Nõo ja Tõravere keskused oleksid suviti õiteilus.

Ka AHHAA Teaduskeskus Tartus on leidnud Roode talu näol haljastuspartneri.

„Meil on hea meel, et inimesed on ikka heaperemehelikult meie lilleseadetesse suhtunud ja pole neid ära lõhkunud," hindab Triin.

Triin tunneb, et teeb just õiget asja. „On suur rõõm ja rahulolu teha just seda tööd, mis sulle meeldib." Uued plaanid on paigas. Kasvuhooned tahavad ümberehitamist. Pealehakkamisest selles peres kindlasti puudust ei ole.

Aga eelseisval kevadel on puhkemas lillemeri. Kel taimesoovid päevakorras, astugu julgelt Roode talu aiandisse, Luke 7 Nõos, soovitav ette helistada 524 0904. Kindlasti leiate te siit ka mõne uudse üllataja!

MILVI PENSA