« Tagasi

Vihmapüha Luke pargis

Kindlasti teate seda tunnet, kui olete mingit üritust väga oodanud. Olete selle ettevalmistamisse suuresti panustanud, kodu kaunistanud ja pidulauda sättinud ning kõik on külaliste tulekuks valmis, aga mingitel asjaoludel jäävad külalised tulemata! Just sellist tunnet kogesid Luke mõisa eestvedajad maikuu eelviimasel pühapäeval, kui oli välja kuulutatud pargi suvehooaja avaüritus. Vihma kallas hommikust saati, tinahallid pilved olid katnud taevalaotuse ja vilu tuul sundis varju otsima. Mis jalutuskäiku sa sellise ilmaga ette võtad? Entusiastlikud Luke pargi fännid trotsisid kehva ilma ja tulid ometigi oma lemmikule „tere" ütlema.

„Nii vähe külastajaid pole meie avaüritustel veel kunagi näha olnud," tõdes kurvastusega Luke mõisa perenaine Gea Järvela.

Kahjuks koroonareeglid veel kehtisid ja sellepärast olid organiseerijad seekord loobunud traditsioonilisest kohvikutepäevast. Et külastajad aga siiski keha saaksid kinnitada, selleks oli avatud mitu välisöögikohta. Paviljoni all toimetas Külli Kevväi pere Unipihalt. Valitsejamaja kõrval telkides pakkusid söögipoolist Viinamärdi Talu ja Vegeni kohvik Tartust, viimases ulatas külalistele indiapäraseid suupisteid peakokk Udeya uir Singh ise. Anne-Ly Koogikoja perenaine Anne-Ly Juhkam oli samuti uhkeid kooke küpsetanud, millest ta nüüd enamiku koju tagasi viis, aga ta andis teada, et 28. maist võivad kõik kohvikusõbrad sisse astuda kirikuaias avatud välikohvikusse, seda esialgu nädalalõpupäevadel. Ka kärnerimaja ees ja kultuuriaidas ootasid letid ahvatlevate suupistetega. Kella 16-ne paiku pakkisid kohvikupidajad kaubad kokku, lausa kahju, kui palju head-paremat maiustamata jäi.

Kui nüüd vaimusilmas ette kujutada, mida ühel kaunil päikesepaistelisel päeval Luke pargis teha oleks saanud, siis tagantjärele peegeldusena maaliksin sellise pildi. Kõigepealt jäi vaatevälja valitsejamaja, mille ülemise korruse akende avadesse olid paigutatud imelised 2,2x1,97 m mõõdus fotomaalid, kokku on neid 17, üheksa kollaaži ja kaheksa vaikelu fotot. Sellise mahuka töö taga on noor fotograaf Liina Salonen (25), Pallase kunstikooli fotograafiaüliõpilane. Uhkeid pilte uudistades tekkis selline tunne, nagu vaataksid mõisaaegsed härrad ja daamid ülevalt meie peale. Ja lillekooslusega vaikelufotod vaimustasid oma õhulisuse ja graatsiaga. Tõelised meistriteosed.

„Esimest korda sattusin parki alles aasta tagasi. Suurel majal haigutasid tühjad aknaavad vastu. Koostöös Luke mõisa rahvaga areneski mõte, et pakume kollaaži. Töö oli paras eneseületus, sellesse on panustatud palju tööd ja hinge, tavaelus ei näe just tihti maali ja kollaaži põimumas. Aluseks on vanad portreemaalid, nendel on kujutatud erinevad ajaloolised isikud. Kõik taimed, mis vaikelufotodel on eksponeeritud, olen korjanud Luke pargi õunaaiast.

Meie tööl on ka laiem eesmärk — kinnistada kunsti Luke pargis. Fotod jäävad maja kaunistama pikemaks ajaks, nii saavad paljud külastajad osa välikunstinäitusest," rääkis Liina.

Fotode väljatrüki teostas Seri-Disain OÜ.

Pidupäev pargis oligi mõeldud jalutuskäiguna. Koos Gea Järvelaga kulgesime „Helisevas metsas". Põhimõte oli siin selles, et iga jalutaja võis ise pargi helisema panna. Alumises pargiosas oli puudele kinnitatud 12 linnupuuri, nende otsimisega tekkis isegi kui laste maasikumängutunne — kus on siis järgmine? Aga need linnupuurid olid võlupuurid, millest nööri tõmmates hakkasid kostuma mängutooside helinad. Tõmbasime Geaga nööre ja muinasjutulised kill-kõll-tilinaga meloodiad helisesid puude vahel. Sellise omalaadse ekspositsiooni oli puudele üles pannud Peep Tobreluts. Tema infolehelt on võimalik teada saada, et ta on teadlikult vanadest mänguasjadest mängutoose kogunud ja tal on soliidne kollektsioon. Sellist „Heliseva metsa" kontserti on ta pakkunud juba mitmetes Eestimaa paikades.

Veel olid kohal üllatusesinejad Alutaguselt, Illukalt, kelle etteasted samuti nii koroona kui vihma tõttu jäid nägemata. Illuka kogukonna aktivistid, kes oleksid külastajaid nii laulu- kui pillimänguga rõõmustanud, pakkusid alternatiivina omalt poolt Illuka perenaiste küpsetisi ja tegutsesid kohvikuna.

„Valmistusime ühiseks sõpruspeoks juba eelmisest sügisest. Kindlasti on kahju, et kõik planeeritu ei õnnestunud, aga tore oli koos olla, see oli meile vaheldus," ütles head aega soovides Ene Raudar, Illuka Mõisa administraator, endine Illuka valla kultuurijuht.

Ühest olulisest telgist ei saanud ka seekord mööda minna. Loositelgist nimelt.

Kaire Luksepp on olnud loositelgi tegemiste juures algusest peale.

„Kui kaks aastat tagasi said meil loosid otsa juba kahe esimese tunni jooksul, siis täna on loosisoovijaid olnud imevähe," avaldas Kaire.

Pikale ringile mööda pargiteid ei ihaldanudki hing seekord minna. Vihmakeebist ja kummikutest hoolimata tilkus ikka krae vahele ja jalg otsis kuivemat kohta.

SA Luke Mõis juhatuse liikme Gea Järvela ja kindlasti teiste liikmete jaoks oli see päev kurvastust täis — kõike seda head ja ilusat, mida pargil koos üllatustega pakkuda oli, oleks nemad tahtnud jagada paljude teiste inimestega, aga see lihtsalt jäi oma silmaga nägemata.

„Tulge ikka! Suvel on ees nii palju kontserte ja üritusi, loodame ka, et ilmad on ilusamad! Meie siin püüame edasi. Haspo Restauraator alustas valitsejamaja esimese korruse remonditöödega. Osa ruume saame valmis 2022. aasta oktoobriks."

Kohtumiseni 2021. aasta suvel Luke pargis!

MIlvi Pensa