« Tagasi

Nõo vald 30 — tähesäras kogukonnapidu

Nõo valla juubeliaasta tähtsündmus toimus päev enne Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäeva, mistõttu oli tegemist suisa kahekordse tähistamisega, mõlemal sünnipäevalapsel vanust 30.

Vallamajatagusest platsist sai sel õhtul tõmbekeskus — rahva peost oli osa saama kogunenud mitusada inimest, kellel tuli enne peoalale pääsemist esitada tõend selle kohta, et siseneja on vaktsineeritud või terve.

Need, kes peo alguseks kohal olid, said kuulda õhtujuht Mikk Sügiselt, et Nõo on leidnud äramärkimist juba 9. sajandil, sellest räägib muistse asukoha leid praeguse Järve ja Kooli tänava lähistelt.

Ajaloo lainel jätkas ka päeva patrooniks palutud Eesti ajaloolane ja poliitik Aadu Must. Töötanud 1991. aastal Stockholmi Eesti infokontoris, rääkis ta millisena paistis Eesti lugu väljastpoolt meie kodumaad: „Kohtudes erinevate riikide suursaadikutega, oli toona nende selge sõnum, et kogu demokraatlik Venemaa uueneb ja selle koosseisus on ka Eestil suur ja helge tulevik. Aga meie jonnisime ja tegime teistmoodi, me ihkasime vabadust." Ta lisas: „See põlvkond, kes 1991. aastal olid tegijad, need teavad, et õiguste kõrval on ka kohustused. Me peame olema samaväärsed kui need, kes 1804. aastal tahtsid Nõos esimestena valda moodustada, ja sama tublid, nagu nõokad olid neli aastat tagasi, kui otsustati haldusreformi tuules iseseisvatena jätkata ja selle eest üksmeelselt seisti."

Nõo vallavolikogu esimees Krista Kvarnström rõhutas pidupäevakõnes, kui oluline on olla tänulik, et meil on oma maa, vabadus ja rahu. „Eesti peab jääma, nii nagu meie vald peab jääma. On rõõm, et Nõo vald areneb ning siia tuleb uusi ja edukaid elanikke, kuid me ei tohi unustada ka neid, kes endaga nii hästi toime ei tule. Ainult ühte hoides saavutame ka kõige keerulisemana tunduvad eesmärgid."

Pidupäevaesinemised said avapaugu suursuguse tule-slackline-showga, mis tõstis publiku adrenaliinitaset ja tekitas parasjagu närvikõdi, kui meie kandi mees Tauri-Viljar Vahesaar leekide keskel tasakaaluliinil akrobaatiliste hüpete kombinatsioone sooritas. Edasi mindi lauluga ning üles astusid seto-leelokoor Ilolang ja segakoor Vega. Tantsulist meelelahutust pakkusid Vana Tantsu Klubi ja Taevalikud daamid Tõraverest. Nautida sai ka pillimängu, esines kohalik elektrooniline rokkmuusikabänd Avangorod, kuid minu isiklikuks lemmikuks osutus siiski Kullakõsõ koori noormees Karel Kutsar, kes mängis lõõtsal kaasahaarava rahvusliku loo ,,Karmoškale''.

Nõo valda olid tervitama tulnud noored rahvamuusikud Brett Hiiob ja Oliver Lepik Luunjast. Kultuurivahetus sõpradega toimus juba möödunud kuul, kui Luunja vald tähistas oma 30. sünnipäeva, siis käisid nõokad kultuuriprogrammiga nende juures sünnipäevale särtsu andmas.

Etteastete vahele oli pikitud Janno Puusepa humoorikas võtmes kirjutatud tagasivaade Eesti rahva tegemistest läbi kolme kümnendi, mille autor ise ette kandis.

 

Tunnustati Nõo valla kauneid kodusid

„Kodu on koht, kus me käime oma akusid laadimas ja lähedastega koos olemas. Kui kodu on kena ja armastusega rajatud, siis on sellest rõõmu ka möödakäijatele, kes saavad selle ilust osa," lausus Nõo vallavanem Rain Sangernebo, kes Tartumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimehena andis üle riigihalduse ministri Jaak Aabi tänukirja ning mastivimpli Nõo valla kaunite kodude omanikele.

Sel korral said tunnustatud Eestimaa kaunistamise eest:

Valli ja Kalju Siruli — Liivatera tänavalt Nõo alevikust,

Jüri Aliste ja Eve Metsalu — Pärna kinnistu, Meeri külast.

„Need kodud on aastate jooksul suure südame ja hingesoojusega rajatud ning väärivad vaatamist, eeskujuks seadmist ja järgi tegemist," lausus Sangernebo.

 

Sünnipäeval jagati kingitusi ja lasti hea maitsta tordil

Nõo Lihatööstuse kingitust on peagi võimalus nautida kõigil uuenenud Nõo kultuurimaja külastajatel. Nimelt pani ettevõte õla alla kultuurimaja uue valguspargi soetamisele.

Külalistele pakkusid sünnipäevatorti suure välitelgi all Soolo Cateringi usinad töötajad, kes olid pidupäevaks hoole ja armastusega valmistanud 10 meetrit torti. Samast telgist oli kiirematel võimalus saada ka Nõo Lihatööstuse snäkke. Tugevamat kehakinnitust said pidulised osta Ülejõe kohviku toidutelgist ja kellel sünnipäeva tordist veel magusaisu rahuldatud ei saanud, põikas läbi jäätisekioski juurest.

Päeva sidus Nõocast, seekordses koosseisus Mikk Sügis ja külalisena Janar Sarapu.

Õhtu edenedes kasvas külaliste hulk peoplatsil, kohata võis toredaid sõpruskondi ja ka inimesi naaberomavalitsusest. Juba koguneski hulgaliselt pidulisi lava ette, sest kohe-kohe oli üles astumas peaesineja Trad.Attack!

Tundus, et bändi valik oli igati õnnestunud, kuna Eesti trad-pop-rokkmuusikaansambli energia paiskus erilise ehedusega publikusse ning pani Nõkku kogunenud rahvahulga rõõmsalt rõkkama.

Hinge jäi mõnusalt soe tunne, kokkuvõttes oli pidu natuke rahvuslik ja väga oodatud, leevendades kogukonnarahva kokkusaamisenälga.

Järgmiste kohtumisteni Tähesäras Nõos!

Esinejate hulk oli juubeliaasta vääriline. Pildigalerii sündmusest on leitav Nõo valla veebilehel: https://nvv.kovtp.ee/pildigaleriid Fotod: Liia Sirel