« Tagasi

Madis Tamme jaoks on põllumehe amet põnev

Vissi küla kaugemas servas, Vellaverre viiva tee ääres, asub looduskauni Viisjaagu järve läheduses Pääsukese talu. 2017. aasta kevadel kolis varem Tõraveres elanud Madis Tamm (36) perega oma vanavanemate tallu ja on seal nüüd kindlalt kanda kinnitanud.

Eelmise aasta kevadest võttis noorperemees ette põhjalikud hoonete renoveerimistööd. Eesseisev tööpõld on lai.

„Soovime endale rajada hubase talupidamise," on Madisel koos kaasaga kindel siht silme ees.

„Seoses õpingutega olen elanud nii Tartus kui Tallinnas, aga maaelu sobib mulle rohkem." Ka Sigrit noogutab jaatavalt. Järelikult mõlemad noored inimesed tunnevad end maal koduselt.

Madis on hariduselt taimekasvataja. Ta on lõpetanud Olustvere Põllumajanduskooli.

Sigrit (33) on lõpetanud Maaülikooli põllumajandusliku tootmise ja turustamise erialal. Tema suureks hobiks on fotograafia, milles ta end läbi kursuste veel professionaalsemaks on püüdnud arendada.

Neil on kaks poega. Viieseks saav Karl käib lasteaias, pooleteisene Uku on kodus ema hoole all.

Paar naabrite elamist jääb silmapiirile.

„Meil on naabritega väga vedanud. Koos on kindlasti lõbusam. Võiksime oma küla moodustada!" on Pääsukese talu noored naabritest vaimustatud.

 

Kui pojad astuvad isa jälgedes

Madis peab enda põllumeheks kujunemist asjade loomuliku arengu käiguks.

„Mul on praeguseni silme ees pilt, kui ma esimest korda Soone farmi astusin, siis polnud seal veel lehmigi sees," meenutab Madis elavalt. „Olin siis vast 6–7aastane. Ma ei ole kindel, et kui isa ei oleks tegelenud just sellega, millega ta tegeleb, kas ma siis oleksin praeguse tee valinud," mõtiskleb poeg. (Isa Andres Tamm on Soone Farmi omanik ning lapsed Madis, Tõnis ja Elsa on kaasatud, tegemist on perefirmaga — MP).

„Vend Tõnisega oleme juba maast madalast teinud kõikvõimalikke töid, mida vaja oli, ja olnud kõikide tegemiste juures. Kui väikesest peale maaeluga kokku ei ole puutunud, kust see huvi ja poolehoid siis ikka tuleb." Täiskasvanud poegadel on tänasel päeval firmas oma kindlad vastutusvaldkonnad. Juba 12 aastat on Madis juhtinud ja vastutanud taimekasvatusala eest.

„Kindlasti olen ma igapäevaselt kursis ka piimatootmisega, kõik on ju omavahel seotud," hindab Madis.

„Jah, põllumehe elu võib olla aeg-ajalt pingeline, aga ma ei ütle, et see on raske põli. Lihtsalt mõnel perioodil tuleb rohkem panustada. Nagu öeldakse, põllumehe elus on võlu ja valu koos. Mulle isiklikult sobib, et mingit konkreetset tööd saab teha paari nädala kaupa. Ma ei kujutaks ette, et ma teeksin rutiinselt üht ja sama tööd aastast aastasse.

Mulle väga meeldib mu töö. Põllumajandus on selline valdkond, kus vastu tahtmist tegeldes on väga raske edukas olla, peab huvi olema."

Soone farmil on haritavat maad 800 hektari jagu. Kasvatatakse nisu, rapsi, hernest, osa on rohumaa all.

„Põllumehe peamised murekohad on ilm ja hinnad. Selle suve kuumus mõjus saagikusele isegi rohkem kui põud, vili küpses kiiresti, aga ei jõudnud täis areneda. Kui mõnel aastal oleme alustanud koristusega 15. augusti paiku, siis tänavu olid põllud selleks ajaks juba koristatud.

Turustamisel oleme seotud maailmaturul valitsevate hindadega. Siin on vaja ära tabada õiget momenti, millal soodsalt oma kaupa pakkuda."

 

Tehnika abil loodusega imesid võlumas

Põllumajandustootmises on viimaste aastatega kindlasti palju muutunud. Põlluharimises on käibel uued tehnoloogiad, mis tagavad suurema efektiivsuse.

„Meie teostame juba 10 aastat otsekülvi," selgitab Madis. „Külvame otse kõrrepõllule, et säilitada olemasolevat mullaelustikku ja seda võimalikult vähe häirida."

Ka masina- ja tehnikapark on oluliselt täienenud ning kasutusel on uued innovaatilised seadmed.

„Meie põldudel töötavad automaatroolimisega traktorid. Traktoritel on interneti kaudu seadistatud põllukaardid, mille järgi traktor põllul sõita oskab. Ainult keerulisemaid manöövreid teeb juht," valgustab Madis uudse tehnoloogia võimalusi.

„Sellel aastal paigutasime kolmele põllule ka andurid, mille on turule toonud Eesti firma PaulTech. Need seadmed mõõdavad mulla ja õhu temperatuuri, mulla niiskust ja soolsust. Soolsuse hindamine annab nt teada, kui suur on väetamise vajadus.

Veel oleme koostöös TÜ Tartu observatooriumi kaugseire teadlastega, tänu kellele saame regulaarselt jälgida satelliidipilte ja selle kaudu jälle hinnata oma põldudel toimuvat."

See, kui innustunult Madis räägib elust ja asjade edenemisest, on märk sellest, et tegemist on oma valdkonna tõsise professionaali ja spetsialistiga, kes oma tööd ka armastab.

„Põnev on! Tegemist on ju traditsioonilise alaga — mäng loodusega. Aga kui liita kokku kaks maailma, loodus ja tehnika, siis muutub väga palju. Suureks väljakutseks ongi, et suuta tänapäeva võimalustest parim välja otsida ja ellu rakendada."

Lisaks pidevale enesetäiendamisele on Madis võtnud nõuks ka teiste põllumeestega oma võimeid ja oskusi proovile panna.

2020. aasta viljelusvõistlusel tuli Madis oma talinisu võistluspõlluga tulukuselt esimesele kohale ja saagikuselt jagas esimest ja teist kohta. Samal võistlusel, nii eelmisel kui selle suvel, osales ka meie teine põllumees Udo Jüriado Kolgalt.

Mihklipäev 29. septembril on möödas ja põllutööd on ka Madisel selleks korraks tehtud —nii nagu rahvakalendri järgi märgitud.

„Tegemisi jätkub edasigi küllaga. Soone farmis toimetame kogu perega," kinnitab Madis.

Maasoolaks tituleeritud põllumehe amet ei kao kuhugi, kui sellised pühendunud noored mehed nagu Madis Tamm ja paljud temataolised rivis on. Edu Madise perele.

Milvi Pensa