« Tagasi

Maal elamise päeval ootas külalisi 15 asutust ja ettevõtet

Nõo noortekeskuse uksed on avatud kõikidele noortele

Laupäev, 25. september möödus meie vallas põnevate toimetamiste ja pidupäevahõngulise tähe all. Tervelt 15 erinevat asutust, küll ettevõtluse, hariduse ja teaduse ning seltsielu valdkonnast olid aktiivselt oma esindajatega väljas, tähistamaks kolmandat korda toimuvat Maal elamise päeva. Vallaleht käis paaris kohas põhjalikumalt asja kaemas, teised jäid pildile fotojäädvustusena.

Vallamajas asuvasse staapi juhatas külalisi kohale lõbus õhupalliallee. Fuajees askeldasid Nõo tervisemeeskonna liikmed, kes olid tegelikult ka kogu päeva organiseerimise ja õnnestumise taga. Külalistele jagati siit mitmekülgset infot.

Fuajees oli oma tegevust tutvustamas ka Kohalik Kinnisvara OÜ. Tartust pärit abielupaar Heli ja Viktor olid vägagi põnevil, sest neil arenes vestlusest kasulik kontakt ja nad loodavad vägagi meie kandis kinnisvara soetada.

Eakam härra Enn oma prouaga Otepää vallast olid nõuks võtnud endale üks tore laupäev sisustada ja nad valmistusid kõik meie avatud kohad läbi sõitma.

Raamatukogus olid näitus-müügiga väljas kohalikud vaibakudujad.

Noortekeskuse ruumidest kostus rütmikat muusikat ja siin täitis kogu päeva rõõmus askeldamine. Käis kibe vahvliküpsetamine — kõiki külalisi kostitati lahke pererahva kombel. Kes soovis, sai mängida erinevaid laua- või arvutimänge, vaadata multikaid ja proovida võimeid põgenemistoas. Noorte positiivne energia sütitas kõiki, kes keskusest läbi astusid. Väga ühtehoidva ja tööka noorteaktiivi eesotsas noortejuhi Hanna-Liisa Tammega moodustavad juba staažikad tegijad Annabel Trees, Darja Kozlova, Siret Kütt, Marii-Kristel Koorik, Kaspar Raudsepp ja Aleksander Hüdsi, kes kõik peale Darja õpivad Nõo Põhikooli 7.–9. klassis ja kes ongi koos käinud aastaid.

Vallamajas toimus päeva lõpus ka lõbus teatrietendus „Õiekesed" Tabivere harrastusteatritrupilt.

 

Meerikad pidasid laata

Meeri seltsimaja juures kohtas tõelist laadamelu. Erinevatel lettidel pakuti küll sooja söögipoolist, küll talutoodangut, riidekaupa, käsitööd, taimi…

Ka kontserdielamused muutsid päeva pidulikumaks ja meeleolukamaks, viiuliõpetajad Kristel Eeroja-Põldoja ja Triinu Raudver esitasid mitu pala. Nemad olid esinenud suvel ka kirikukohvikus.

Väljas oli loterii, millele olid oma panuse andnud paljud kogukonna inimesed ja mille tulu kuulus seltsi edasiarendamiseks.

Mehed proovisid jõudu käesurumises. Naised võisid oma oskusi näidata lehmalüpsmisel. Isegi tantsukeerutamine käis asja juurde.

Lisaks Meeri oma rahvale olid kaasatud ka Nõgiaru ja Aiamaa küla esindajad. „Meeri küla on ühinenud „Arukate külade" arenguprogrammiga. Selle programmi raames ongi küladele üleskutse laiendada ja elavdada sidemeid oma naabritega," valgustab tegevust juhatuse liige Anneli Saaroja.

Meeril oli selle päeva õnnestumisse panustanud Meeri kohvikute päeva organiseerinud aktiiv. „Selle ürituse kordaminekust saime hoogu juurde. Kes see ikka teeb, kui ise ei tee," arvasid eestvedajad Anneli, Külli, Angelina, Kerli, Kristi koos teiste abilistega. Nemad arvavad, et maal ongi väga äge elada, oma elu edendada ja ühistegemistest rõõmu tunda.

 

Observatooriumis kõlas kosmosemuusika

Kolmas pikem peatus oli Tõraveres, Tartu observatooriumis. Siin sai päeva jooksul kaasa teha stellaariumi giidituuril, orienteeruda ümbruskonnas, lapsed said paberist meisterdada satelliiti ja kosmosesondi. Kosmosealleel kohtas nii paljusidki lastega peresid jalutamas. Isa Kalver Tartust oma kahe eelkooliealise tütrega avaldas, et on siin varemgi käinud ja et seegi päev oli kindlalt plaanitud kaasa teha.

Selle päeva tõmbenumbriks oli kindlasti observatooriumi bändi esinemine. Bänd ise oli end üles seadnud külastuskeskuse esimese korruse fuajees. Tänu võimendusele sai aga kontserti nautida ka õues.

Bändi koosseisu kuuluvad observatooriumi töötajad. Solist Kairi Janson on kommunikatsioonispetsialist. Kitarrist Jan Pisek, kes on mänginud ka akordioni, on kaugseireteadlane. Basskitarri mängib Mait Lang, kes on samuti kaugseireteadlane. Trummidel on astronoom Jaan Laur. Taustalaulja ja ka solistina esineb Mait Langi tütar Helen, kes on Tamme gümnaasiumi õpilane. Helipuldi taga tegutseb juhtivinsener Viljo Allik.

Bänd tegutseb aktiivselt 2018. aastast. Bändi loomise mõte tekkis observatooriumirahva ootusest oma jõulupidusid muusika saatel organiseerida. Bänd on esinenud enamasti observatooriumi üritustel.

Sellel kontserdil kõlasid kosmoselaulud nii eesti kui välismaiste autorite repertuaarist.

„Meie kutsume oma kontserdiga üles tähistama planeedil Maa elamise päeva!" tervitas solist Kairi kõiki kohaletulnuid.

„Koit Toome ütles paar suve tagasi meie bändi kuulates, et oskaks tema ka nii hästi teadust teha, kui need teadlased muusikat teevad!" kommenteeris naljatamisi arendusjuht Tanel Liira.

 

22. septembril Vändras toimunud Maal elamise päeva avaüritusel sõnas riigihalduse minister Jaak Aab, et Maal elamise päev on hea näide, kus kohaliku elu arendamise nimel tegutsevad ühiselt kohalikud kogukonnad, omavalitsused, riigipoolsed partnerid ja kohalikud ettevõtjad. Ta lisas, et ministeeriumite poolt vaadatuna on  Maal elamise päev muutunud oluliseks  traditsiooniks, mis peab kindlasti  jätkuma ning selle tegelikke mõjusid saab näha ja hinnata pikemas vaates.

„Maal elamise päev on tulnud, et jääda! Külastajatelt saadud tagasisidest selgub, et sellist valla visiitkaartpäeva on inimestele vaja. Meil oli kõigis asutustes kokku ca 1000 külastust. Kuigi omavalitsused pidid oma plaane koroonaviiruse leviku tõttu piirama, oli siiski paljude huviliste rohkus igati rõõmustav," lausus tervisemeeskonna liige Liia Sirel.

Seekordne Maal elamise päev oli taaskord tõenduseks, et maal elatakse huvitavat ja mitmekülgset elu. Et siinne rahvas naudib loodust ja maalähedust, saab sellest nii keha- kui vaimujõudu. Oskab hoida ja kaunistada oma kodu, loob väärtusi oma perele ja kogukonnale. Maal on hea elada.