Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 fakte

Tartu koos Lõuna-Eestiga on 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn. Samal aastal kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit veel Bad Ischli linn koos Salzkammerguti piirkonnaga Austriast ja Bodø linn koos Nordlandi maakonnaga Norrast.
 
Euroopa kultuuripealinn on Tartu ja Lõuna-Eesti suurim valdkondadeülene koostööprojekt ja Eesti 2024. aasta tippsündmus. Valmistumine selleks on mitme aasta pikkune teekond ning tiitliaasta on vähemalt neli aastat kasvanud kultuuri-, kunsti-, ja haridusprogrammi ning turundustegevuste kõrgpunkt.
 
Tartu võitis Euroopa kultuuripealinna tiitli kontseptsiooniga Ellujäämise Kunstid. Kontseptsiooni avavad valmiv kultuuripealinna kultuuri- ja haridusprogramm, s.h projektid ja suursündmused, mis jagunevad kolme programmiliini vahel: "Elu ja keskkond", "Inimene ja oskused", "Omapära ja Euroopa".

Ellujäämise kunstid

Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 kontseptsioon Ellujäämise Kunstid kõneleb inimmõjust kasvavale kliimakriisile, teravnenud ühiskondlikest pingetest ja vaimse tervise probleemidest, väiksemate linnade ja maakogukondade võitlusest püsimise ja uuenemise nimel.
 
Ellujäämise Kunstide väärtused ja tegevussuunad on loodushoidlikum linna- ja maakultuur, haritus ja leidlikkus, füüsiline ja vaimne tervis, põlvkondade side, paikkondlike omapärade esiletoomine, kriitiline ärksameelsus jm.

Mis on Euroopa kultuuripealinn?

Alates 1985. aastast on kandnud paljud tuntud Euroopa linnad (mõnikord kaasates ka oma regiooni) Euroopa kultuuripealinna tiitlit. Tegemist on Euroopa Liidu ühe kõige olulisema ja järjepidevama ettevõtmisega kultuurivaldkonnas.
 
Edukaimate Euroopa kultuuripealinnade majanduslik mõju korraldavale linnale või piirkonnale on ulatuslik. Parimatel juhtudel on iga tegevuseelarvesse paigutatud euro toonud piirkonnale tulu 5-6 eurot, arvestades turistide tekitatud käivet, elluviimiseks saavutatud täiendavaid investeeringuid ja kaasrahastusi, piirkonna mainekasvu jm.
 
2024. aasta Euroopa kultuuripealinna tegevuste elluviimine on kavandatud toetama Tartu ja Lõuna-Eesti rahvusvahelise tuntuse kasvu; elanikkonna kultuuriosaluse ja heaolu kasvu; ettevõtluse edenemist; põlvkondadevahelise kultuurisideme tugevdamist; noorte eneseteostusvõimaluste arendamist; inspireeriva ja jätkusuutliku linnaruumi ja maapiirkondade arendamist ning valdkondade-ülest koostööd ja rahvusvahelist võrgustumist.
 
Euroopa kultuuripealinnu valib ja seirab rahvusvaheline sõltumatu ekspertkomisjon. Euroopa Liidu institutsioonide poolt kokku kutsutud eksperdid hindavad esmalt kahevoorulisel konkursil linnade taotlusi. Kandidaatidelt oodatakse kunstilist kontseptsiooni ja ideid seda avavateks projektideks, kavasid kultuuripealinna organisatsiooniliseks elluviimiseks, finantseerimiseks ja turundamiseks ning elluviimissuutlikkuse tõendamist.
 
28. augustil 2019 nimetas kultuuripealinnade ekspertkomisjon 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks Tartu koos Lõuna-Eestiga. Edaspidi hindab komisjon Tartu 2024 meeskonna ettevalmistustöid ja otsustab seireprotsessi tulemusel, kas kultuuripealinnale määratakse ka 1,5 miljoni euro suurune Melina Mercouri preemia.

Sihtasutus Tartu 2024

Euroopa kultuuripealinna ettevalmistusi ja elluviimist koordineerib sihtasutus Tartu 2024. SA Tartu 2024 asutati Tartu linnavolikogu 5. detsembri 2019 otsusega.

Sihtasutuse eesmärkideks on Euroopa kultuuripealinna kultuuriprogrammi, turundus- ja kommunikatsiooniprogrammi ettevalmistamine ning elluviimine, rahastamine ning seire teostamine koos partneritega Eestist ja välismaalt, avalikust, era- ja kolmandast sektorist.

SA Tartu 2024 praegusteks ja tulevasteks koostööpartneriteks on teiste seas nii Eesti riik kui kohalikud omavalitsused, nende asutused, üldharidusasutused ja ülikoolid, kultuuri- ja mäluasutused, loomemajandusettevõtted ja loovisikud, turismisektor, meedia, kogukonnaliikumised jpt.
 
Sihtasutuse nõukogu on viieliikmeline: Lemmit Kaplinski (esindab Tartu linnavolikogu), Margus Kasterpalu (esindab kultuuriministeeriumit), Urmas Klaas (nõukogu esimees, esindab Tartu linnavalitsust), Anneli Saro (esindab Tartu ülikoole), Tiit Toots (esindab Lõuna-Eesti omavalitsusi).
 
SA Tartu 2024 juhatus on üheliikmeline. Alates 1. juulist 2020 on sihtasutuse juhatuse liige Priit Mikk, kelle valis avaliku konkursiga viieks aastaks ametisse sihtasutuse nõukogu. Priit Mikk on olnud paljude kontsertide, vastuvõttude, konverentside ja galade korraldaja, m.h Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 avaürituse tehniline produtsent. Priit Mikul on magistrikraad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Estonian Business Schooli kultuurikorralduse eriala ühisõppekavast ning ta on ürituste produktsiooni õppejõud Tallinna Ülikoolis.
 
Sihtasutuse tegevus jaotub kolme valdkonda: kultuuri- ja haridusprogramm (valdkonna juht: programmikoordinaator Erni Kask), teabe- ja turundusvaldkond (valdkonna juht: teabejuht Kalle Paas) ning finants- ja haldusvaldkond (valdkonna juht: finantsjuht Toomas Peterson). 2020. aastal on sihtasutuses selle eesmärkide ja tegevuste elluviimiseks kuni 11 töökohta.
 

Lõuna-Eesti koostöö

Tartu linn on Euroopa kultuuripealinn koos 19 Lõuna-Eesti omavalitsusega. Koostööle pandi alus 2019. aastal allkirjastatud hea tahte lepinguga. Sama aasta lõpust kuulub omavalitsuste valitud esindaja ka Tartu linna poolt asutatud SA Tartu 2024 nõukogusse. Käesoleval aastal lepib sihtasutus omavalitsustega kokku koostöömudelis aastateks 2021-2024, mille põhjal saab iga linn ja vald kujundada oma osa Euroopa kultuuripealinna programmis.

Olulisimad tegevussuunad 2020. aastal on…

  • Tartu 2024 kultuuriprogrammi arendusprotsessi ehkprojektide inkubatsiooni väljatöötamine ja käivitamine. Esimene arendusprotsess viiakse läbi 2020-2021 ning sinna sisenevad mais 34 projekti, mis esindasid Tartut ja Lõuna-Eestit Euroopa kultuuripealinna kandidatuuriraamatus. Projekte nõustab Tartu 2024 loomenõukogu. Arendusprotsessi edukalt läbivad projektid jõuavad Euroopa kultuuripealinna ametlikku programmi. Esimesele arendusprotsessile järgnevad selle eeskujul järgmised.
  • 19 Lõuna-Eesti KOVi Euroopa kultuuripealinna koostöömudeli väljatöötamine aastateks 2021-2025, mudeli tutvustamine ja kinnitamine volikogudes.
  • Kultuurikompassi foorumite korraldamine ja arendamine koostöös Tartu linnavalitsusega, et tõhustada teadmiste ning kogemuste vahetamist kultuurikorralduses. Kultuurikompassidest suurim on novembrisse kavandatud rahvusvaheline foorum. Lisainfo: www.tartu2024.ee/kultuurikompass.
  •  Euroopa kultuuripealinna tutvustus- ja teavitustegevuste läbiviimine Tartus ja Lõuna-Eestis kontaktivabalt või digitaalselt, arvestades COVID-19st tingitud eriolukorda ja piiranguid. Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 turundus- ja kommunikatsioonistrateegia väljatöötamine aastateks 2021-2024.

Lisainfo: www.tartu2024.ee

www.facebook.com/Tartu2024
www.instagram.com/Tartu2024
www.twitter.com/Tartu2024 (inglise keeles)