Aidates dementsusega inimesi ja nende lähedasi

2018. a. septembris sõlmis Sotsiaalministeerium lepingu MTÜ Elu Dementsusega, Viljandi Haigla, Tartu Tervishoiu Kõrgkooli ja SA EELK Tallinna Diakooniahaiglaga Dementsuse Kompetentsikeskuse loomiseks. Dementsuse Kompetentsikeskuse visiooniks on tagada dementsussündroomiga inimestele ja nende lähedastele inimväärne elu Eestis.

Märtsis alanud eriolukorra tõttu on kompetentsikeskus keerulises olukorras – inimesed, kelle jaoks on kompetentsikeskus loodud, kuuluvad ise riskirühma või puutuvad väga tihedalt kokku riskirühma kuuluvate inimestega ning sellest tingituna oli mõistlik loobuda ka kõikidest üritustest ja kohtumistest.

Kuid see ei tähenda, et töö oleks seisma jäänud. Antud hetkel toimub inimestega suhtlemine rohkem telefoni ja virtuaalsete suhtluskeskkondade kaudu.

Dementsusealase nõu saamiseks on võimalus helistada info- ja usaldusliinile 644 6440. Infoliin töötab tööpäeviti – esmaspäeviti, teisipäeviti, neljapäeviti ja reedeti kella 12.00 – 16.00 ning kolmapäeviti kella 16.00 – 20.00. Info- ja usaldusliinile saab helistada nõu saamise kõrval ka murede/rõõmude jagamiseks ning helistada võib ka lihtsalt suhtlemiseks, et vältida isolatsioonis tekkivat üksindust, ärevust ja depressiooni. Helistada võivad nii dementsusega inimesed, nende lähedased, aga ka tervishoiu- ja sotsiaalhoolekande spetsialistid või kogukonna liikmed, kui neil on mure dementsusega inimese käekäigu pärast. Kui helistaja ei soovi ennast tutvustada, siis ta võib oma küsimused või mure esitada ka anonüümselt.

Juba kolmandat aastat korraldavad MTÜ Elu Dementsusega vabatahtlikud tugigruppe dementsusega inimeste lähedastele. Enne eriolukorra välja kuulutamist kogunesid dementsusega inimeste lähedased 22 eri paigus üle Eesti. Mõnes tugigrupis käis lähedasi vähem, teises rohkem, kuid tagasiside oli enamasti kõigil sarnane – nii hea, et kokku saime – sai oma muret teistega jagada, vahetada kogemusi ja nippe, kuulata, kuidas teised hakkama saavad, toetada ja saada ise tuge ning tunda, et sa ei ole oma murega üksi.

Eriolukorra ajal ei saanud enam ka lähedased kokku tulla ning seepärast hakkasime korraldama virtuaalseid tugigruppe dementsusega inimeste lähedastele. Virtuaalses tugigrupis saab osaleda ükskõik millisest Eestimaa paigast, ka need inimesed, kelle kodukohta pole korraldajad tugigruppi jõudnud veel luua. Tugigrupiga ühinemiseks peab inimesel olema kõlaritega arvuti ja internetiühendus. Informatsiooni järgmise tugigrupi toimumise kohta leiab meie kodulehelt: www.eludementsusega.ee või meie Facebook'i lehelt: Elu dementusega. Oma soovist tugigrupiga ühinemiseks võivad lähedased anda märku kirjutades info@eludementsusega.ee või helistades info- ja usaldusliinile 644 6440.

Helistades numbrile 644 6440, tasub helistaja kõne eest telefonioperaatori hinnakirja alusel.

Virtuaalses tugigrupis osalemiseks peab olema internetiühendus, kuid nõu ja tuge saavad kõik tasuta!

Dementsuse Kompetentsikeskus

6.09.22