Abivahendi ostmine või üürimine - mis on soodsam ja mõistlikum?

Igapäevaelu toetavate abivahendite valik on tänapäeval päris lai ning tänu riiklikule soodustusele ei tähenda abivahend tingimata ka suurt väljaminekut. Lisaks saab paljusid abivahendeid ostmise asemel hoopis üürida.

Abivahendikeskuse Invaru terapeut Kadri Lemberg kinnitab, et üürida saab erinevaid abivahendeid, näiteks liikumisabivahendeid nagu tugiraam, ratastool, kargud või ka lastele mõeldud seisuraamid, eriistmed ja kärud. Samuti saab üürida voodihaige kodus põetamise lihtsustamiseks mõeldud funktsionaalvoodit või potitooli. Enne aga tasub järele mõelda, mis tuleb mõistlikum.

Millal tasub üürida?

Üüri kasuks tasub otsustada inimese muutuva tervisliku seisundi või ajutise trauma puhul. Siis on võimalik abivahend lisakuluta sobivama vastu vahetada või tagastada. Kindlasti tasub mõelda abivahendi üürimisele ka enne selle väljaostmist, et üüriperioodil välja selgitada, kas valitud vahend on funktsionaalselt sobilik ja inimene saab sellega hakkama.

East ja kroonilistest haigustest lähtuvalt vajavad sageli just eakad inimesed abivahendeid ja neilegi soovitab Kadri Lemberg uurida esmalt üürivõimalusi. Tema sõnul kehtib kõigile vanaduspensionäridele abivahendi soetamisel riiklik soodustus. "Kui tavapäraselt on lastel ja tööealistel inimestel vaja riikliku soodustuse saamiseks puuet või töövõime kaotust tõendavat dokumenti, siis vanaduspensioniealistel seda vaja ei ole, piisab isikliku abivahendi kaardist ja arsti tõendist vajalikule abivahendile," rõhutab Lemberg lisades, et Invarust üüritud abivahendite eeliseks on ka tasuta hooldus ja remont.

Tasub aga meeles pidada, et üürida saab ainult neid abivahendeid, mis on välja toodud sotsiaalkaitseministri määruse lisas ning millega saab tutvuda Sotsiaalkindlustusameti veebilehel.

Millal tasub osta?

 Abivahendi väljaostmine on majanduslikult otstarbekas olukorras, kus abivajaja tervislik seisund püsib pikemat aega muutumatuna, abivahendi vajadus on pikaajaline ning eelnevalt on näiteks läbi üüriteenuse proovitud erinevaid mudeleid ja on enda jaoks leitud sobivaim.

Samuti võiks Lembergi sõnul eelistada ostmist, kui tegemist on personaalselt abivajaja jaoks valmistatud või tellitud abivahendiga. Sellisteks on näiteks osad aktiivratastoolid, mida kohandatakse ja toodetakse spetsiaalselt abivajaja vajaduste järgi ja valmistatakse sellisel juhul nii-öelda rätsepatööna. Sel juhul tuleb riikliku soodustuse saamiseks läbida Sotsiaalkindlustusameti erimenetlus.

 Samuti võiks Lembergi sõnul eelistada ostmist, kui tegemist on personaalselt abivajaja jaoks valmistatud või tellitud abivahendiga. Sellisteks on näiteks osad aktiivratastoolid, mida kohandatakse ja toodetakse spetsiaalselt abivajaja vajaduste järgi ja valmistatakse sellisel juhul nii-öelda rätsepatööna. Sel juhul tuleb riikliku soodustuse saamiseks läbida Sotsiaalkindlustusameti erimenetlus.

 Abivahendite soetamine riikliku soodustusega

Teatud abivahendeid saab riikliku soodustusega nii osta kui ka üürida. Abivahendite soodustingimustel ostmist ja üürimist koordineerib Sotsiaalkindlustusamet.

Riikliku soodustusega on üürihinnad igati taskukohased, seda ka suuremate ja muidu kallimate abivahendite puhul. "Täisfunktsionaalse elektrilise hooldusvoodi ühe kuu üürihind riikliku soodustusega on Invarus näiteks 4,20 ning tugiraami üür alates 7 eurost," kinnitab terapeut.

Riikliku soodustuse saamiseks on vaja võtta abivahendikeskusesse pöördudes kaasa abivajajale väljastatud tõend või rehabilitatsiooni plaan abivahendi vajaduse kohta, isikut tõendav dokument, Sotsiaalkindlustusameti poolt väljastatud isikliku abivahendi kaart, puuet või töövõime kaotust tõendav dokument (tööealistel ja lastel) ning 18-26-aastase õppiva noore puhul ka tema koolitõend.

Täishinnaga saab osta ja üürida kõiki abivahendeid ning siis ei ole eespool nimetatud dokumente tarvis. 

Vald tuleb appi

Invaru Lõuna-Eesti esindus asub Tartus, kuid Nõo valla sotsiaalosakonna juhataja Ene Mölter kinnitab, et vallal on võimalik abivahendite transpordil appi tulla. "Valla sotsiaaltöötajad on aidanud abivahendeid ära tuua, vahel käinud ka kliendiga koos valimas, eriti rulaatori puhul. Oleme väljastanud ka puudega inimeste parkimiskaarte, et omaksed saaks abivajajaid sõidutada ega peaks muretsema parkimise pärast. Samuti oleme  maksnud abivahendite rentimise toetust inimesele ja osadel juhtumitel tasunud abivahendite eest valla kaudu," loetleb Mölter võimalusi, kuidas valla poolt õlg alla panna. 

Infot saab nii vallamajast kui ka päevakeskusest. Abivahenditega seotud küsimustes teeb vald koostööd samas majas töötava perearstiga.​


6.09.22

 

Toimetaja: AIRIKE JÕESAAR