« Tagasi

Enne ilutulestiku kasutamist kasuta pead!

Ilutulestiku „välgu ja pauguga" on juba sadu aastaid kombeks tähistada olulise perioodi lõppu, uue algust või mõnda suursaavutust. Elatustaseme tõusuga levib oma sünnipäeva tähistamine tulevärgi saatel, kuid ilutulestikurohkeimaks sündmuseks jääb ikkagi uue aasta sünnipäev ehk aastavahetus. Kipub juhtuma, et pürotehnilised seadmed paigutatakse ja läidetakse ülevoolavas meeleolus, elevates emotsioonides ja ootusärevuses, mis pea koos kaine mõistusega tahaplaanile sunnivad. Pürotehnika on küll ilus, aga kätkeb endas paraku ohtusid, mille tõttu saavad uusaastaööl rohkesti tööd päästjad, kiirabitöötajad ja politseinikud.

Päästjad tunnevad kõige rohkem muret ilutulestiku tuleohtlikkuse pärast. Ilutulestik ohustab sageli rõdusid, kuhu lennanud särav rakett või visatud pürotehnika süütab kuivama pandud riided, mööbli või muud hoiule tõstetud esemed. Uusaastaööl ei ole haruldane aknast tuppa või räästakasti kaudu pööningule lennanud rakett. Selle vältimiseks rõhutame, et ohutuse tagamiseks on kõige olulisem valida stardipaik eemal esemetest, mis võivad süttida ja inimestest, kes võivad viga saada. Enne pürotehnika kasutamist tuleb oma peaga kainelt läbi mõelda, kas laskevalmis seatud seade on eemal autodest ja hoonetest ning põnevil publikust. Teiseks on oluline, et süüdatav seadeldis külili ei vajuks ning tagatud peab olema tulilindude takistusteta lennutee. Ilutulestiku seadeldise raketid peavad olema kindlalt taevasse sihitud. Tasub meeles hoida, et õhulennu teinud rakett võib pärast põlemist hõõguma jääda ning seega on hiljemgi tuleohtlik.

Sageli lennutatakse tähtpäevadel ilutulestiku asemel hiina laternaid. Kuigi helendavad laternad on õhuliselt elegantsed ja võluvamad kui lärmakad raketid, on need võrdselt tuleohtlikud. Majade vahel ei ole tajutav kõrgemal valitseva tuule tugevus ja suund, mis laterna lendu mõjutama hakkab. Seetõttu kandub latern lõpuks teadmata kaugusesse ning kohta, pannes väga tõenäoliselt ohtu kellegi vara või halvemal juhul elu. Päästjate hinnangul on lahtise leegiga põlevate laternate lennutamine ohtlik ja sellest tuleks hoiduda.

Lõuna päästekeskus soovib turvalist ja kaunist jõulukuud ning kutsub enne ilutulestiku süütamist mõtlema kaine peaga ohutus tagamine läbi!

Ilutulestiku kasutamise peamised ohutusreeglid Lõuna-Eesti pommigrupi demineerijatelt:

  • JÄRGI HOOLIKALT kasutusjuhendis toodud OHUTUSNÕUDEID – ohutuskaugus, toote toestamine, süütamise viis jm.
  • VALI TOOTE LASKMISEKS SOBIV AEG JA KOHT – arvesta öörahu, ilmastikuolude, toote paigutuse ja publiku asukohaga.
  • PÜROTEHNILISTE VAHENDITE LAHTI VÕTMINE JA ÜMBEREHITAMINE ON RANGELT KEELATUD! ÄRA MITTE KUNAGI PROOVI ISE VALMISTADA ILUTULESTIKKU JA ÄRA SEGA KOKKU ERINEVAID KEEMILISI ÜHENDEID – paljusid pürotehnilisi tooteid võib osta alates 18-dast eluaastast. Pürotehnika ostmine ja selle andmine alla ettenähtud vanusepiiranguga isikule on seadusega karistatav.

 

Riivo Mölter
Lõuna päästekeskus ennetusbüroo nõunik